fbpx

Vállalkozói mentorom kedvenc reggelije

Zöldbabos marhacsíkok
10 dolog, amit a kínai büféktől eltanulhatsz
2019-08-08
Kicsi Vú MAOT előadása - a baba és a mama energetikája
Az első 40 nap – szülés utáni regeneráció 5 elemesen – 1. rész
2019-10-27
Zöldbabos marhacsíkok
10 dolog, amit a kínai büféktől eltanulhatsz
2019-08-08
Kicsi Vú MAOT előadása - a baba és a mama energetikája
Az első 40 nap – szülés utáni regeneráció 5 elemesen – 1. rész
2019-10-27

Szereted a lecsót? Én felnőtt fejjel tanultam meg értékelni, és most már imádom, hogy hányféleképpen variálható. Mióta 5 elemes fejjel gondolkodom, még jobban lenyűgöz, hogy úgy épül fel, mint egy klasszikus kínai gyógynövény-receptúra.

A paradicsomé a császári pozíció, ami meghatározza az egész étel hatását – hűt, frissít, táplálja a vért és a testfolyadékokat, nedvesíti a kiszáradt Gyomrot.

Ehhez jönnek a miniszterek, akik támogatják a császárt a céljaiban: a magyar receptben ez a paprika, de ha cukkinit és/vagy padlizsánt is teszünk bele, akkor azok is ilyen kiegészítő szerepűek: szintén hűtik a belső hőséget, nedvesítik a szárazságot, a padlizsán mozgatja a vért.

A kínai receptekben mindig van rendőri szerepű összetevő is, mely megvéd az esetleges káros mellékhatásoktól. A lecsóban ez a rendőr a hagyma, mely melegítő hatású, csípős ízű alapanyag és arról gondoskodik, hogy a sok hűtő hatású zöldség ne „sebezze meg a Lépet”, azaz ne hűtse túl az emésztőrendszert.

Ha a főzés végén egy kis nádcukorral vagy mézzel lekerekítjük az ízeket, akkor vehetjük úgy, hogy az édes ízt hírvivőként használjuk, azaz megszabjuk vele, hogy az egész étel hatása mely meridiánokba menjen. Az édes íz esetében ez a Gyomor és a Lép-Hasnyálmirigy lesz.

Csodálatos, hogy a hagyományos nemzeti ételek magukban hordozzák ezt az ősi energetikai szemléletet. Nekünk nincs más dolgunk, mint feleleveníteni ezt az értékes hagyományt és a mai ízlésre, a mai ételeinkre is alkalmazni.

Lecsóból shakshuka

A recept, amit most megosztok veled a shakshuka, a lecsó közel-keleti változata. A meleg reggelis könyvemben már találkozhattál egy csicseriborsós verzióval, ez viszont egy igazi húsimádó receptje: vállalkozói mentorom, Pongor-Juhász Attila szokta ezzel a meleg reggelivel fogadni a munkatársi csapatát, mikor közös tervezőnapot tartanak. Mivel imádom a közel-keleti konyhát, elkértem tőle a receptet és rögtön két változatban is kipróbáltam: először lecsónak főztem meg, másnap pedig egy tűzálló tálba zuttyintottam a maradékot, ráütöttem négy tojást és ment a sütőbe – így isteni shakshuka lett belőle (így szokta mentorom is készíteni).

Azt rád bízom, hogy reggelire, ebédre vagy vacsorára készíted – bárhogy teszel, nem fogsz csalódni. 🙂

A shakshuka receptje

Hozzávalók:
  • kevés olívaolaj – Föld
  • 1 vöröshagyma – Fém
  • 1 gerezd fokhagyma – Fém
  • 1 tk őrölt koriander – Fém
  • 1/2 tk őrölt római kömény – Fém
  • kb 1 csapott tk só- Víz
  • 1 kg paradicsom – Fa
  • 1 tk őrölt pirospaprika – Tűz
  • 15 dkg zöldpaprika (elhagyható) – Föld
  • 2 kápiapaprika – Föld
  • 20 dkg lecsókolbász vagy debreceni – Föld
  • 1 tk méz- Föld
Elkészítés:

Egy nagy lábasban felhevítjük az olívaolajat, rádobjuk a félkarikákra vágott vöröshagymát, majd a felkockázott fokhagymát és kis lángon kevergetve üvegesre pároljuk. Mikor kész, megszórjuk őrölt korianderrel és római köménnyel, megsózzuk és hozzáadjuk a felkockázott paradicsomot is. Megszórjuk őrölt pirospaprikával, összeforgatjuk, majd hozzáadjuk a csíkokra vágott paprikákat. Fedő alatt, kis lángon rotyogtatva puhára főzzük. Az utolsó 5 percben hozzáadjuk a felkarikázott kolbászt is. Mikor kész, 1 tk mézzel ízesítjük.

Eddig a lecsó. Ha igazi shakshukát szeretnél, akkor az egészet öntsd át egy tűzálló tálba vagy tepsibe és képezz egymástól egyenlő távolságra 4 mélyedést, és üss beléjük 1-1 tojást. Előmelegített sütőben 200 fokon süsd addig, míg a tojások a számodra kedves állagot nem öltik. Petrezselyemzölddel megszórva tálald.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük